Program profilaktyczny

Szkolny Program Profilaktyki – rok szkolny 2016/2017

Profilaktyka rok szkolny 2016/2017

Zajęcia profilaktyczne

W miesiącu grudniu odbyło się w naszej szkole wiele ciekawych zajęć z zakresu profilaktyki. W tym celu zaprosiliśmy gości z instytucji, z którymi współpracujemy od wielu lat.

Dnia 4.12.2015r.Krakowskie Centrum Profilaktyki przedstawiło spektakl teatralny w ramach programu profilaktycznego pt. „Jestem – jak łatwo powiedzieć”. Spektakl zrealizowany został w ciekawej konwencji, mówił o szacunku wobec samego siebie oraz innych, zarówno w sferze realnej, jak i cybernetycznej. Przedstawienie pokazało historię dwóch młodych ludzi, których łączy problem nietolerancji oraz poszukiwanie czegoś, co zagwarantuje akceptację i poczucie własnej wartości.
Po spektaklu aktorzy przeprowadzili prelekcję na tematy poruszone w widowisku.

Dnia 7.12.2015r. klasa IIIa i klasa IIIb wzięła udział w warsztatach „Smak życia czyli debata o dopalaczach”. Zajęcia przeprowadziła pracownica Śląskiego Centrum Profilaktyki.

W dniu 14.12.15r. i 16.12.2015r. uczniowie kl. IIa i kl.IId uczestniczyli w warsztatach n/t „Anoreksji i bulimii” przeprowadzonych przez pedagoga A. Jopert z Poradni Psychologiczno –Pedagogicznej w Rudzie Śląskiej. W styczniu 2016r. warsztaty były kontynuowane w pozostałych klasach drugich.

Organizator:

Alina Grodecka –pedagog szkolny

Barbara Szalas

Szkolny Program Profilaktyki 2014/2015

Program profilaktyczny „Ku Wolności”

Programy profilaktyczne „Wariat” i „100 km/h”

Szkolny program profilaktyki 2013/2014

Profilaktyka w naszej szkole skierowana jest zarówno do uczniów jak i ich rodziców.
Co roku organizujemy dla uczniów zajęcia warsztatowe prowadzone przez pracowników Śląskiego Centrum Profilaktyki i Psychoterapii z Katowic.

Są to zajęcia z profilaktyki:

• antyuzależnieniowej „Tort szczęscia” (kl. I),
  • antyalkoholowej „Noe” (kl.II),
  • antynarkotykowej „Marihuana – prawdy i mity” (kl. III)

Dla uczniów klas I realizujemy program antynikotynowy „Znajdź właściwe rozwiązanie – nie pal”. Oprócz zajęć są także konkursy, apele, przedstawienia, wyjazdy i imprezy oraz lekcje poświęcone powyższym zagadnieniom.

Dla rodziców organizujemy ciekawe warsztaty dyskusyjne, prelekcje oraz wycieczki czy imprezy kulturalne i sportowe z nagrodami. Rodzice z młodzieżą byli na wycieczce w Parku Miniatur w Inwałdzie, obejrzeli w Gliwickim Teatrze Muzycznym „Małego Księcia”, a w Teatrze Rozrywki „Skrzypka na dachu”, wspólnie grali w gry zespołowe podczas „Sportowych potyczek rodzinnych”  oraz Festynu Rodzinnego.

Wspólnie spędzony czas, rozmowy, wymiana poglądów przyczyniły się do lepszej komunikacji i dobrego postrzegania szkoły jako partnera do współpracy.

Jak zaplanować własny rozwój edukacyjny i zawodowy

Tradycją naszego gimnazjum jest udział uczniów klas trzecich w zajęciach doradztwa zawodowego w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Rudzie Ślaskiej.

Pierwsza część zajęć miała charakter warsztatów. Przez rozmowy i wypełnianie testów uczniowie poznali swoje predyspozycje zawodowe oraz własne zainteresowania i uzdolnienia.

Druga część w formie prezentacji dostarczyła wiedzy o różnorodnych zawodach oraz szerokiej gamie kierunków kształcenia w rudzkich szkołach ponadgimnazjalnych.

W dniu 17.01.2014r. grupa 17 uczniów klas trzecich uczestniczyła w warsztatach naukowych w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 im. Mikołaja Kopernika w Rudzie Śląskiej. Młodzież miała możliwość brania udziału w ciekawych zajęciach i doświadczeniach przeprowadzanych przez uczniów i nauczycieli tej szkoły. Zapoznała się z zawodem technika budownictwa, technika elektronika, technika informatyka i technika urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.

Napisano: Czerwiec 12th, 2010 Autor: MS